هم اکنون با ما تماس بگیرید

 021-88412691

سولفات ها

 

سولفات ها:

در شیمی معدنی سولفات به گروهی از ترکیبات یونی از گوگرد گفته می‌شود ریشه نام آن در انگلیسی بریتانیایی است که به معنی نمک(salt)اسید سولفوریک است.

خواص شیمیایی

سولفات‌ها آنیون هستند و بنیان SO۴۲دارند و جرم اتمی این بنیان ۹۶٫۰۶ daltons  ;این بدین معنی است که هر بنیان از چهار اتم اکسیژن و یک اتم گوگرد تشکیل شده که در مجموع دو الکترون کم دارند.

مجموعه در زمینه فروش انواع سولفات ها نیز فعالیت دارد . در زیر لیستی از برخی مواد موجود را می توانید ببینید. جهت اطلاع از موجود بودن  دیگر موادشیمیایی و یا سفارش محصول می توانید با مجموعه فروش شرکت تماس حاصل نمایید.

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات آلومینیم Aluminium sulfate

آلومینیوم سولفات(به انگلیسی: Aluminium sulfate)که بدین شکل نوشته می‌شود Al2(SO4)3 یا Al2O12S3، یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۸۵۰ است. که جرم مولی آن ۳۴۲٫۱۵ g/mol می‌باشد.

سولفات آلومینیوم محصولی به شکل کریستاله ، گرانول و یا پودر می باشد که محلول آن در آب دارای PH اسیدی است و با استفاداه از هیدروکسید آلومینیوم تولید می گردد.

کاربرد های آلومینیوم سولفات

حدود 50% از سولفات آلومینیوم در کاغذ سازی و کارتون سازی و مقواسازی استفاده می شود. همچنین از سولفات آلومینیوم به دلیل سه ظرفیتی بودن یون آلومینیوم و توانایی بالای آن در انعقاد و لخته سازی ذرات کلوئیدی، در تصفیه ی آب و فاضلاب استفاده می شود. سولفات آلومینیوم به دلیل ترکیب شدن یون آلومینیوم با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور و ایجاد رسوب و کمک به حذف آن ها از محلول سولفات روی حاصل از لیچینگ خاک یا کنسانتره ی روی، جهت جلوگیری از چسبندگی فلز روی به کاتد ها در صنعت تولید روی مصرف می شود.

سولفات آلومينيم هيدراته وسولفات مضاعف آلومينيوم و سديم در بسته بندي هاي پلي اتيلني و اليافي دولاي 25 كيلوگرمي و 50 كيلو گرمي عرضه مي شود.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات سدیم Sodium sulfate :

در ایران صنایع عمده مصرف كننده سولفات سدیم به ترتیب صنایع پودر شوینده، صنایع شیشه‌سازی و صنایع كاغذسای (كاغذ كرافت) می‌باشند. لازم به ذكر است كه صنایع دیگری از جمله صنایع تولید سولفور سدیم، صنایع نظامی، صنایع نساجی و رنگرزی، داروسازی، عكاسی و خوراك دام از مصرف كنندگان این ماده معدنی در ایران می‌باشند كه در درجه دوم اهمیت قرار دارند، میزان مصرف این صنایع در سال در مقایسه با سه صنعت دیگر قابل توجه نمی‌باشد.

کاربرد در صنایع :

  • صنایع پودر شوینده :  كاربردها و مصارف پودرهای شوینده و پاك كننده با سرعت زیادی توسعه می‌یابد، خنثی بودن سولفات سدیم در دماهای پائین و تمایل به واكنش در دماهای بالا موجب استفاده از آن به عنوان یكی از مواد اولیه اصلی صنایع شوینده (پودرهای شوینده خانگی) به عنوان یكی از بهترین پاك كننده‌ها و حلال‌ها، شده است. این ماده معدنی در ساختمان پودرهای شوینده، علاوه بر سازنده و پركننده ارزان قیمت، باعث افزایش خاصیت پاك‌كنندگی و ازدیاد خاصیت تعلیق آن نیز می‌شود و بر روی خواص كلوئیدی سیستم تمیزكن نیز اثر می‌گذارد. امروزه پـودرهـای شـوینده فسفـاتی مسائل زیست محیطی زیادی را سبب شده است در پاسخ به این مشكلات، سازندگان پودرهای شوینده، به وسیلـه خارج كردن تریپلی فسفات سدیم (STPP) از فرآیند، تغییراتی را در پودرهای شوینده ایجاد نمودند. و بسیاری از سازندگان از سولفات سدیم به جای آن استفاده نمودند. به طور كلی امروزه حدود یك سوم (3/1) وزن مواد پاك كننده مصرفی در ماشین‌های رختشوئی، سولفات سدیم است.
  • صنایع شیشه سازی: بیشترین مصرف سولفات سدیم در صنایع شیشه برای تولید شیشه‌های جام (شیشه تخت) به روش فلوت است و در تولید سایر محصولات شیشه‌ای از جمله ظروف شیشه‌ای، بطری‌های شیشه‌ای داروئی و طبی، شیشه‌های مخصوص (پیركس، فایبرگلاس، كالاهای شیشه‌ای آزمایشگاهی و خانگی) مورد استفاده قرار می گیرد.  سولفات سدیم در داخل كوره‌های ذوب شیشه به اكسیدهای Na2O، SO3 تجزیه شده و گازهای حاصله در داخل مذاب تولید حباب‌های بزرگ می‌نماید و ضمن اینكه حباب‌ها می‌خواهند از سطح مذاب خارج شوند، همراه خود حباب‌های ریز موجود در داخل گدازه شیشه (حباب‌های هوا) را خارج می‌كنند و مانع از حضور این حباب‌های ریز در شیشه می‌شوند و بر این اساس سولفات سدیمی از كف كردن و تشكیل حباب (كف ذوب نشده سیلیس) كه غالباً به صورت شناور در داخل شیشه ظاهر می‌گردد، به هنگام ذوب جلوگیری می‌نماید و کیفیت ظاهری و عملکردی شیشه را بهبود می بخشد. بعلاوه سولفات سدیم به عنوان كمك ذوب باعث افزایش سرعت ذوب سیلیس شده و در عین حال تمایل گازهای قلیایی را برای تشكیل حباب كاهش می‌دهد لذا از تولید سیلیس در داخل كوره جلوگیری نموده و باعث ارتقا كیفیت شیشه‌های سیلیسی (High Silica) می‌گردد.
  • صنایع تولید کاغذ: مصرف عمده سولفات سدیم در صنایع كاغذسازی در تهیه خمیر كاغذ كرافت است. این ماده معدنی در طی یك فرآیند شیمیایی مخصوص به خود، در تشكیل خمیر مایه كاغذ كرافت موثر است. این نوع كاغذ در ساخت پاكت‌های بسته‌بندی سیمان، كارتن و مقوا كاربرد فراوان دارد.  در فرآیند تولید كاغذ كرافت از سولفید سدیم (Na2S) برای هضم خاشاك و چوب استفاده می‌شود، ئیدروكسید سدیم (NaOH) و سولفید سدیم مورد نیاز نیز از سولفات سدیم تأمین می‌شود.
  • سایر موارد : سولفات سدیم یك منبع اقتصادی و مناسب برای Na2O در تعدادی از صنایع از جمله رنگرزی پارچه‌های نساجی، دباغی و چرم سازی، صنایع چوب و... می‌باشد. کاربردهای دیگر این ماده عبارتند از صنایع داروسازی، کودهای شیمیایی ،تولید اسفنجهای مصنوعی و ...

 

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات مس Copper sulfate :

فرمول شیمیایی مس سولفات که در اصل یک نمک است به صورت CuSO4 می‌باشد که از واکنش ساده‌ی میان یک ترکیب مسی و سولفوریک اسید ایجاد خواهد شد. فرم‌های مختلف مس سولفات بستگی به درجه‌ی آبپوشیدگی آن دارد که این آبپوشیدگی باعث طبقه‌بندی آن بر اساس درجه‌ی آبی آن می‌شود. مس سولفاتی که درجه‌ی آبپوشیدگی آن برابر صفر می‌باشد یا همان مس سولفات بی‌آب به صورت طبیعی در طبیعت به فرم کلکسیانیت (Chalcocyanite) نوعی کانی است با پایه‌ی CuSO4 یافت می‌شود. اما رایج‌ترین فرم این ترکیب به صورت مس سولفات 5 آبه (CuSO4.5H2O) می‌باشد.مس سولفات یک نمک آب تبلور می‌باشد که پس از نوشتن فرمول آن تعداد مولکول‌های آب را می‌نویسیم، فرصت بدی نیست که طرز محاسبه‌ی تعداد مولکول‌های آب تبلور را یادآوری کنیم. برای این کار ابتدا جرم نمک خشک را به مول آن تبدیل می‌کنیم سپس جرم آب را به مول آن تبدیل می‌کنیم و در آخر مول آب را بر مول نمک خشک تقسیم می‌کنیم که عدد به دست آمده تعداد مولکول‌‌های آب تبلور می باشد.

اما مس سولفات را با روش‌های متفاوتی تهیه می‌کنند که الکترولیز یکی از آن‌ها است. الکترود‌های مس در داخل یک الکترولیت سولفوریک اسید قرار گرفته و طی فرآیند الکترولیز مس سولفات تولید می‌شود. روش دیگر استفاده از الکترولیتی از نمک منیزیم سولفات در کنار آند مسی می‌باشد.

مس سولفات یک ترکیب شیمیایی با اهمیت و کاربردی است که جای خود را در زمینه‌های گوناگونی تثبیت کرده است، از کاربردهای آن می‌توان:

  1. مس سولفات برای انجام فرآیندهای ایجاد پیوند‌ها و ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرم بی‌آب این ترکیب به عنوان کاتالیزور در فرآیند تولید ترکیبات آلی استفاده می‌شود.
  2. از مس سولفات کاربرد زیادی در زمینه‌ی ساخت مواد آتش‌بازی دارد که یکی از آن‌ها تولید رنگ سبز در آتش می‌باشد.
  3. در زمینه‌ی کشاورزی از این ترکیب برای تولید مواد از بین برنده‌ی گیاهان برای نابود کردن گیاهان هرز و تولید قارچ‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها و مواردی دیگر استفاده می‌شود. برای مثال قارچ‌زدگی درخت انگور یا همان مو توسط مس سولفات و ترکیبی که از آن تهیه می‌شود درمان می‌شود.
  4. یکی دیگر از کاربردها‌ی این ترکیب استفاده‌ی آن در تصفیه و پاکسازی آب از جانداران و جلبک‌های آبی می‌باشد. به همین دلیل استفاده از مس سولفات در آکواریم‌ها نیز تقریبا رایج است و باعث از بین رفتن انگل‌ها و تصفیه آب می‌شود.

 

الگوی تکراری که در داخل ساختار مس سولفات مسئول اصلی ایجاد کریستال مس سولفات است، بنابراین این کریستال‌ها به یک شکل منحصر‌به‌فردی دست پیدا کردن. کریستال مس سولفات را حتی می‌توان در خانه نیز تولید کرد و یا می‌تواند یکی از پروژه‌هایی باشد که در مدارس داده شود. برای انجام این کار به آب داغ و محلول مس سولفات احتاج است. باید محلول مس سولفات را به آب اضافه کنیم و تا جایی که به اشباع برسد. حالا تنها لازم است محلول اشباع شده باقی مانده را به مدت چند روز به حال خود می‌گذاریم. گذاشتن یک سیم نایلونی می‌توبند نقش سطح مورد نیاز برای تولید کریستال را تأمین کند.

این ترکیب شیمیایی به عنوان یک محرک شناخته می‌شود و برای فردی که مداوم در مجاورت آن قرار دارد مضر می‌باشد. مشکلاتی مثل خارش یا اگزما‌های پوستی با در تماس قرار گرفتن با این ترکیب به وجود می‌آید. در تماس قرار گرفتن با چشم باعث التهاب‌های پلکی و ورم و ریش‌ریش و زخم شدن چشم شود.این حقایق در مورد مس سولفات می‌تواند در شناخت آن و کاربردهای آن به ما کمک کند و عدم احتیاط در تماس با این ترکیب می‌تواند عواقبی داشته باشد.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات آمونیم Ammonium sulfate :

سولفات آمونیوم یک ترکیب نمکی با دو گروه آمونیوم NH4+ و یک گروه سولفات SO3-2 است. سولفات آمونیوم یک نمک اسیدی است. مهمترین کاربرد سولفات آمونیوم تهیه کود شیمیایی است. سولفات آمونیوم را دی آمونیوم سولفایت نیز می نامند.

 دی آمونیوم سولفایت یک نمک غیر آلی با کارایی بسیار زیاد است. مهمترین کاربرد آن تهیه کود شیمیایی است. این ماده شامل 21% نیتروژن به شکل یون آمونیوم مثبت و 24% سولفور به شکل آنیون منمفی سولفات است. وجود سولفات در کود برای کاهش PH خاک است.

موارد مصرف:

- مصرف اولیه سولفات آمونیوم بعنوان کود کشاورزی برای خاک های قلیایی است. یون آمونیوم در خاک آزاد شده و مقدار محدودی اسید تولید می کند. کاهش میزان pH خاک, موجب تامین نیتروژن مورد نیاز برای رشد گیاه می شود. مهمترین مشکل استفاده از آمونیوم سولفات در کمبود نیتروژن آن نسبت به نیترات آمونیوم است که موجب افزایش هزینه های حمل و نقل می شود.

- همچنین از این ترکیب در کشاورزی بعنوان اسپری کمکی برای حشره کش ها, قارچ کش ها و علف کش های محلول در آب استفاده می شود.

- برای تولید سایر نمک های آمونیوم مخصوصا پرسولفات آمونیوم مصرف می شود.

- آمونیوم سولفات بعنوان یک نگهدارنده چوب استفاده می‌شده است. اما امروزه بدلیل ایجاد خورندگی در فلزات کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

روشهای تولید:

ترکیبی از گاز آمونیاک و بخار آب به داخل راکتوری که محتوی آمونیوم سولفایت اشباع و حدود 2-4% اسید سولفوریک در 60C است، تزریق می شود. با اسپری اسید سولفوریک به داخل راکتور مملو از گاز آمونیاک، آمونیوم سولفایت به صورت پودر خشک تولید می شود. گرمای واکنش تمام آب موجود در سیستم را بخار می کند. آمونیوم سولفایت را همچنین می توان از سنگ گچ (CaSO42H2O) تهیه نمود. سنگ گچ خرد شده را به محلول کربونات آمونیوم اضافه می کنند. کربنات کلسیم ته نشین شده و سولفات آمونیوم به شکل محلول بدست می آید.

اطلاعات ایمنی:

تماس آمونیوم سولفات با دست سبب تحریک و یا سرخی پوست می شود. تنفس غبارات آن سبب تحریک بینی، گلو، ریه و ایجاد سرفه و تنگی نفس می شود.

 

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات کروم Chromium sulfate :

کروم سولفات قلیایی قدرت دباغی بسیار بالایی دارد. این محصول یک پودر سبز رنگ خشک شده است که به راحتی در آب سرد و شدیدا در آب داغ حل میشود. این محصول حاوی ppm 10 کروم شش ظرفیتی است.

شکل ظاهری : پودر سبز رنگ

نام: کروم سولفات قلیایی

بازی: 33 الی 35

در صد Cr2O3:      25±1

ایمنی:      طبق تجارب ما، این محصول هیچ گونه تاثیر سو بر سلامتی ندارد.

شرایط نگهداری:  در مکانی خشک، خنک، دارای تهویه مناسب، با دمای 15 الی 25 درجه سانتیگراد، و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود.

بسته بندی: کیسه های PE با وزن 25 و 40 کیلوگرم

موارد استفاده و توصیه ها:

سولفات کروم قلیایی را میتوان در دباغی و ری تانینگ هر گونه چرم از جمله پوست و پوست خام استفاده کرد. محصولات ما به دلیل خواصشان، عوامل دباغی مناسبی برای هر گونه چرم هستند. یکدستی رنگ چرم دباغی شده از جمله مزایایی این محصول است. چرم تهیه شده با این محصول را میتوان به هر رنگی در آورد. این چرم ها، همچنین، ظریف و در عین حال فشرده و محکم میباشند. این محصول با سایر محصولات استانداردی که همراه آن استفاده میشوند، سازگاری کامل دارد.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سولفات پتاسیم Potassium sulfate :

کود شیمیایی سولفات پتاسیم S O P 

این کود شیمیایی بدلیل دارا بودن پتاس در افزایش تولید ،بهبود مقاومت گیاهان در برابرتنشهای محیطی نظیر خشکی، سرما ، شوری و نیز کاهش بیماری ها و آفات ، باعث بهبودکیفیت محصول و افزایش خاصیت انبارداری آن می گردد. این کود شیمیایی کاملا در آب محلول بوده ، کمبود پتاسیم را جبران نموده و بدلیل وجود سولفات باعث کاهش PH در خاکهای قلیایی می گردد. همچنین این کودشیمیایی باعث حلالیت ریزمغذی های موجود در خاک و جذب آنها توسط گیاهان می گردد.

فواید و خواص سولفات پتاسیم

یک کود سولفات پتاسیم و گوگردی کاملاً محلول در آب میباشد که بصورت پودری نرم که سریعاً در اب حل میشود این کود در تمام سیستم های آبیاری مانند آبکشت-آبیاری قطره ای دوار مرکزی،خطی و چرخ دار قابل استفاده میباشد و یا بصورت شکسته در چالکود مصرف میگردد.

 در پتاس آبیاری کنترل دقیق میزان استفاده از عنصر غذایی نقش کلیدی را در مدیریت تغذیه بازی میکند سولفات پتاسیم با داشتن کمترین کلر در آب قابل حل است که این کود همزمان سولفور(گوگرد9 مورد نیاز محصول را یک عنصر اصلی ثانویه و با اهمیت بالا میباشد را در اختیار محصولات کشاورزی قرار میدهد سولفات پتاسیم به عنوان ماده ای عاری از دیگر عناصر غذای اصلی امکان بکارگیری و استفاده از پتاسیم را به میزانمورد نیاز در هر مرحله از رشد گیاه فراهم می آورد و همزمان نیازهای گیاه به سولفات را تا حد مورد نیاز تامین میکند در سیستم ابیاری قطره ای و حاکها با خاصیت قلیایی میزان ناچیز PH این کود کمی اسدی شدن منطقه اطراف ریشه شده و جذب فسفات و ریزمغذی های موجود در خاک را تسهیل مینماید در پرورش گیاهان تحت محیط مصنوعی هیدرو یونیک از سولفات پتاسیم به عنوان منبع تامین کننده سولفات برای محصولاتی که نیازمند مقادیر قابل توجهی(SOP-KRISTA) یک کود بسیار خالص و فاقد عنصر مضر برای گیاهان است و با کمترین ترکیبات کلر،سدیم میباشد و فاقد هرگونه فلزات سنگین میباشد